Informácie a podpora
Vitajte na webovej stránke Community Wellbeing, ktorá bola vytvorená 14 charitatívnymi organizáciami zameranými na duševné zdravie a pohodu v Severnom Írsku za účelom poskytnutia priestoru pre duševnú pohodu.
Toto online stredisko poskytuje celý rad informácií, príručiek na svojpomoc a spôsobov, ako získať pomoc a podporu.
Od rád, ako sa dobre vyspať, cez tipy, ako bojovať so stresom v práci alebo finančnými problémami, až po informácie o tom, kde nájsť miestnu potravinovú banku alebo ako získať podporu v oblasti bývania. Komunitné centrum pre pohodu je tu na to, aby vám zabezpečilo užitočné informačné zdroje pre vaše duševné zdravie a pohodu.
Ďalej sa dozviete, ako sa orientovať v komunitnom centre pre pohodu.
Preklad videa
Browsealoud
Komunitné centrum pre pohodu je vybavené službou Browsealoud. Ide o nástroj, ktorý vám pomôže preložiť stránky do vášho jazyka. Začnete tak, že zvolíte oranžový kruh v pravom dolnom rohu obrazovky. Po kliknutí na toto tlačidlo sa v hornej časti stránky zobrazí ponuka.
Ako piata sa zobrazí táto ikona:
Potom si môžete vybrať jazyk z rozbaľovacej ponuky.
Po výbere jazyka sa webová stránka automaticky preloží do vášho jazyka.
Môžu sa v texte síce vyskytnúť chyby, ale dúfame, že vám to pomôže získať informácie vo vašom jazyku.
Urobte 5 krokov k pohode
Väčšina z nás vie, kedy je psychicky a fyzicky v poriadku, ale niekedy potrebujeme trochu viac podpory, aby sme sa udržali v dobrej kondícii.
Existuje päť jednoduchých krokov, ktoré vám pomôžu udržať a zlepšiť vašu duševnú pohodu. Skúste ich zaradiť do svojho každodenného života – môžete ich vnímať ako “päť krokov” pre pohodu.
Vzťahy
Spojte sa s ľuďmi okolo seba: rodinou, priateľmi, kolegami a susedmi, a to doma, v práci, v škole alebo v miestnej komunite. Považujte tieto vzťahy za základné kamene svojho života a venujte čas ich rozvíjaniu. Budovanie týchto vzťahov vás bude každý deň podporovať a obohacovať.
Buďte aktívni
Choďte na prechádzku, behajte, bicyklujte, hrajte hry, venujte sa záhrade alebo tancujte. Vďaka cvičeniu sa budete cítiť dobre. Najdôležitejšie je objaviť fyzickú činnosť, ktorá vás baví; takú, ktorá vyhovuje vašej úrovni pohyblivosti a kondície.
Všímajte si okolie
Buďte pozorní, hľadajte niečo krásne alebo si všimnite niečo nezvyčajné. Vychutnajte si každý okamih, či už ste v autobuse alebo v taxíku, obedujete alebo sa rozprávate s priateľmi. Vnímajte svet okolo seba a to, čo cítite. Premýšľanie o svojich zážitkoch vám pomôže oceniť to, čo je pre vás dôležité.
Učte sa ďalej
Nebojte sa vyskúšať niečo nové, znovuobjaviť staré hobby alebo sa prihlásiť na kurz. Prevezmite novú zodpovednosť, opravte bicykel, naučte sa hrať na hudobný nástroj alebo uvariť svoje obľúbené jedlo. Stanovte si výzvu, ktorá vás bude baviť. Učenie sa nových vecí vám dodá sebavedomie a zároveň vás bude baviť.
Dávajte ďalej
Urobte niečo milé pre priateľa alebo neznámeho človeka, poďakujte sa, usmejte sa, venujte svoj čas dobrovoľníctvu alebo sa pridajte k nejakej komunitnej skupine. Hľaďte von aj dovnútra. Vidieť seba a svoje šťastie prepojené so širšou komunitou môže byť neuveriteľne obohacujúce a vytvorí to väzby s ľuďmi okolo vás.
Zhotovili sme zoznam nízko nákladových alebo bezplatných aktivít, ktoré môžete robiť, aby ste do svojej každodennej rutiny zaradili 5 krokov >> https://communitywellbeing.info/take-5-steps-to-wellbeing/
Na tejto webovej stránke nájdete množstvo skvelých zdrojov
Na tejto webovej stránke nájdete množstvo skvelých zdrojov. Radi by sme vyzdvihli niektoré z najnavštevovanejších zdrojov, o ktorých si myslíme, že by pre vás mohli byť užitočné. Pozrite si nasledujúce odkazy.
Oddych – informácie a praktické rady o spánku, meditácii a hĺbavosti.
Osamelosť a izolácia – informácie o osamelosti, izolácii a možnostiach pre nadviazanie kontaktov.
Peniaze – informácie a rady týkajúce sa duševného zdravia a peňazí.
Advokácia pre všetkých – služba pre ľudí starších ako 18 rokov, ktorí potrebujú podporu, radu a informácie o problémoch alebo obavách týkajúcich sa duševného zdravia.
Životné náklady – služby a podpora, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s rastúcimi životnými nákladmi
Podpora na stravu a životné náklady – pomoc na veci, ktoré potrebujete a na ktorých vám záleží
Rasizmus a duševné zdravie
Ak má rasizmus dopad na vaše duševné zdravie, môžeme vám pomôcť
Rasizmus má negatívny vplyv na duševné zdravie ľudí, ktorých sa dotýka. Osoby, ktoré zažívajú rasizmus, môžu prežívať traumu, úzkosť a depresiu a je pre nich ťažké získať pomoc.
Na tejto stránke nájdete usmernenia týkajúce sa podpory, ktorá je k dispozícii osobám postihnutým rasizmom, islamofóbiou a inými formami diskriminácie na základe rasy, náboženstva alebo etnického pôvodu.
Nepríjemné pocity a skúsenosti
Organizácia Mind, ktorá je sesterskou organizáciou spoločnosti Inspire, opísala, ako môže rasizmus ovplyvniť vaše duševné zdravie.
Viac informácií nájdete nižšie.
Rasizmus môže spôsobiť, že budete pociťovať nasledujúce pocity:
- Nevítaný, osamelý alebo izolovaný. Najmä ak vám ľudia alebo organizácie povedali alebo naznačili, že niekam nepatríte.
- Úzkosť, strach a nebezpečenstvo. Môžete sa obávať toho, ako vás budú ľudia vnímať a ako sa k vám budú správať. Môžete sa cítiť viditeľne odlišný a zraniteľný, keď ste v blízkosti mnohých ľudí inej rasy. Pred vstupom na určité miesta môžete premýšľať o tom, ako sa budete chrániť.
- Nahnevaný alebo frustrovaný. Najmä ak sa s vami zaobchádza nespravodlivo a ak sa cítite bezmocný, aby ste to ovplyvnili.
- V strese. K stresu môžu prispieť všetky druhy rasizmu. Môže ísť napríklad o udalosti, ako je náhle, neočakávané zneužitie zo strany inej osoby. Môže však ísť aj o dlhodobejší vplyv vyrovnávania sa s pravidelnými mikroagresiami. Alebo z pretrvávajúcich účinkov systémového rasizmu na váš život.
- Nezvyčajné a zvláštne. Najmä ak ľudia zdôrazňujú, zosmiešňujú alebo kritizujú veci, ktoré sú na vás “iné”. Tento proces vyvolávania pocitu, že nezapadáte do toho, čo spoločnosť považuje za normálne, sa niekedy nazýva “inakosť”.
- Zmätený alebo neistý, či ste zažili rasizmus. Platí to najmä vtedy, ak ostatní vaše skúsenosti ignorujú alebo popierajú. Môže vás to prinútiť spochybniť vašu realitu. Niekedy sa to označuje ako rasový gaslighting.
- Nútený potláčať svoje pocity. Možno zistíte, že nedokážete prejaviť alebo dokonca úplne preukázať svoje prirodzené reakcie na veci. Aby ste sa vyhli ďalšiemu zneužívaniu a zachovali si bezpečie, môžete mať pocit, že na rasizmus nesmiete reagovať. To môže spôsobiť, že sa budete cítiť otupený, alebo to môže znamenať, že táto skúsenosť vo vás zostane na dlhý čas.
- Ohromený alebo vyčerpaný. Pravidelne sa môžete stretávať s rasizmom. To môže mať kumulatívny účinok na vaše duševné zdravie. Môžete sa cítiť obklopený rasizmom.
Vaše skúsenosti s rasizmom sú pre vás osobné. A prelínajú sa s mnohými ďalšími faktormi. Požiadať o pomoc môže byť dôležitým krokom k zlepšeniu vášho duševného zdravia.
Získavanie informácií a poradenstva
Máte právo byť a cítiť sa vo svojej komunite bezpečne. Máte tiež právo vykonávať svoje bežné každodenné činnosti. Nikto sa k vám nesmie správať zle kvôli tomu, kto ste alebo koho za vás považuje. Ak ste zastrašovaný, ohrozovaný alebo napadnutý kvôli vašej rase, etnickej príslušnosti alebo náboženstvu, mali by ste kontaktovať políciu na čísle 101 (ak nejde o naliehavý prípad) alebo 999 (v naliehavých prípadoch).
Služba organizácie Inspire Advocacy for All je dostupná pre všetkých v Severnom Írsku vo veku 18 rokov a viac. Telefónne linky a webový chat sú otvorené od pondelka do piatku od 10:00 do 16:00 hod. Ak chcete kontaktovať Advocacy for All:
Zavolajte nám bezplatne na:
Napíšte nám na e-mailovú adresu:
Porozprávajte sa s nami prostredníctvom nášho webového chatu:
Stačí kliknúť na ikonu chatu nižšie.
Ďalšie užitočné informácie
Severoírska polícia na svojej webovej stránke poskytla rady týkajúce sa trestných činov z nenávisti a spôsobu ich nahlasovania. Viac informácií nájdete tu.
Možno ste vyčerpaný zo všetkého, čo sa práve deje. Preto je dôležité chrániť svoje duševné zdravie, ak sa cítite zvalený zlými správami. Máme tu pre vás veľa možností, ako vám v tom pomôcť.
Mind má veľmi podrobné zdroje o duševnom zdraví a rasizme. Patrí k nim aj súbor definícií príslušných pojmov.
Charitatívna organizácia pre deti a mládež Jigsaw pripravila užitočný súbor nástrojov na svojpomoc, ktorý je určený pre osoby vo veku 12 až 25 rokov, ktoré sa vyrovnávajú s následkami rasizmu. Tento materiál je k dispozícii tu.
Centrum pre duševné zdravie má niekoľko zaujímavých článkov o rase a duševnom zdraví, ktoré si môžete prečítať tu.